KOŁO MŁODYCH MIŁOŚNIKÓW TRADYCJI

ZAJĘCIA REGIONALNE I HISTORYCZNE
Jednym z założeń „Koła Młodych Miłośników Tradycji” jest prezentacja wystaw regionalnych. Tworząc wystawy regionalne skupiamy się głównie na kulturze ludowej, zwyczajach i obrzędach dorocznych. Podczas wystaw prezentujemy zwyczaje , obrzędy i wierzenia Warmiaków i Mazurów np. podczas Świąt Wielkiej Nocy, czy Bożego Narodzenia. Wystawom towarzyszy prezentacja wyglądu izby warmińskiej lub mazurskiej. Na stołach eksponujemy świąteczne potrawy regionalne: chleb, zupę grzybową, groch z kapustą okraszony słoniną, ziemniaki kraszone olejem, kaszę, zacierki ze skwarkami, „strawę” (duszoną marchew okraszoną skwarkami), zupę owocową, pierogi z grzybami i kapustą, ciasto drożdżowe, pierniki, kawę
zbożową, mleko, miód. Wystawy uatrakcyjnia prezentacja sztuki ludowej i rzemiosła artystycznego.
Podczas inscenizacji regionalnych uczniowie prezentują warmińskie i mazurskie stroje regionalne.
Odtwarzając zwyczaje bożonarodzeniowe prezentują stroje przebierańców – kolędników: trzy ubrane na biało osoby z „szemlem” – wystruganym w drewnie koniem i gwiazdą , baba z koszem na datki, bocian, „Gwiazdka” – chłop w kożuchu wywróconym na lewą stronę, z kijem w ręce. Uczniowie śpiewają piękne kolędy, a „Gwiazdka” egzaminuje przestraszone dzieci. Najlepiej sprawujący się otrzymują podarki, a leniwi i niegrzeczni – rózgi. Odtwarzając zwyczaje wielkanocne uczniowie prezentują pisanki, smagają się brzózkami i polewają wodą.
Wystawy i inscenizacje regionalne organizowane są we współpracy z instytucjami wspierającymi rozwój szkoły.
Nasze wystawy i inscenizacje prezentowaliśmy w:
- Warmińsko – Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Nidzicy
- Nidzickim Ośrodku Kultury
- Parafii Miłosierdzia Bożego w Nidzicy
- Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Nidzicy
- Urzędzie Miejskim w Nidzicy
- Zespole Szkół Nr 1 w Nidzicy
- Zespole Szkół Nr 3 w Nidzicy
- Ośrodku Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczym w Nidzicy.
Poniżej linki do wydarzeń:
Warsztaty historyczne i regionalne.
Udział w Powiatowym Konkursie Wiedzy o Regionie „Moja Mała Ojczyzna”.
Gościnnie w Urzędzie Miejskim w Nidzicy z inscenizacją „Godne święta”.
Współpraca z uczniami Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Nidzicy w ramach projektu pod hasłem „Boże Narodzenie w tradycji i kulturze Warmii i Mazur".
Gościnnie w Zespole Szkół Nr 1 w Nidzicy z inscenizacją „Wielkanoc  na Warmii i Mazurach”.
Udział w Szkolnej Giełdzie Turystycznej „Przygoda”.