Terapia metodą Tomatisa
Od 2006 roku, Zespół Szkół nr 2 w Nidzicy, jako jedyna szkoła gminna oferuje swoim uczniom terapię metodą Tomatisa. Jest to nowoczesna metoda treningu słuchowego przeprowadzanego za pomocą tzw. elektronicznego ucha. Składają się na nią sesje terapeutyczne, w czasie których wykorzystywana jest głównie muzyka Mozarta i chorały gregoriańskie oraz ocena audio - psycho - fonologiczna.

Metoda ta ma zastosowanie w przypadku dzieci, u których stwierdzamy:
  • zaburzenia mowy (jąkanie, opóźniony rozwój mowy, długo utrzymujące się wady wymowy),
  • zaburzenia głosu
  • dysleksję,
  • ADHD,
  • cechy autyzmu,
  • zaburzenia zachowania,
  • trudności szkolne o nieustalonej etiologii.
Poprawa, widoczna w wynikach badań, nie przekłada się natychmiast, ani też w sposób automatyczny na diametralną zmianę kondycji psychofizycznej dziecka.
Celem metody Tomatisa jest wyeliminowanie  przyczyn tych  problemów, które wynikają z zaburzonej uwagi słuchowej. Oznacza to otwarcie jednej z zamkniętych dotąd dróg radzenia sobie z problemem, co więcej – oznacza możliwość korzystania z tej drogi, jako pośredniej w celu kompensowania  innych zaburzonych funkcji.
Terapię metodą Tomatisa należy więc traktować jako metodę wspomagającą.
Do najczęściej obserwowanych pozytywnych efektów terapii należą:
  • lepszy kontakt wzrokowy w rozmowie
  • lepsze rozumienie poleceń i przekazywanych treści
  • potrzeba kontaktu werbalnego
  • większa gotowość do podejmowania nowych rodzajów działania
  • większa aktywność i zainteresowanie pracą na lekcjach i innych zajęciach
  • lepsza koncentracja i mniejsza męczliwość
  • lepsza orientacja w przestrzeni
Terapię metodą Tomatisa w naszej placówce prowadzą mgr Ewa Kujawska oraz mgr inż. Janina Lewandowska. Zajęcia odbywają się przed lekcjami lub po lekcjach, w zależności od planu lekcji uczniów.