DORADZTWO ZAWODOWE

Ogólnopolski Tydzień Kariery. We wrzesniu 2017 nasi uczniowie uczestniczyli w kilku spotkaniach z przedstawicielami różnych zawodów. (...kliknij po więcej...)
Trzecia edycja konkursu fryzjerskiego. Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w konkursie fryzjerskim zorganizowanym przez Zakład Doskonalenia Zawodowego w Nidzicy. (...kliknij po więcej...)
Absolwenci ZS nr 2 w Nidzicy przeprowadzili spotkania z uczniami naszego gimnazjum mające na celu prezentację szkoły ponadgimnazjalnej, której obecnie są uczniami. (...kliknij po więcej...)
W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniach z przedstawicielami różnych profesji. Jednym z nich był instruktor sportu i trener personalny - pan Adrian Mątwicki (...kliknij po więcej...)
Warsztaty gastronomiczne z udziałem uczniów naszego gimnazjum i Zespołu Szkół Rolniczych i Ogólnokształcących w Jagarzewie. (...kliknij po więcej...)
Uczennice gimnazjum uczestniczyły w konkursie na najlepszą fryzurę zorganizowanym przez Centrum Edukacji w Nidzicy. (...kliknij po więcej...)
Uczniowie gimnazjum Zespołu Szkół nr 2 w Nidzicy wraz z opiekunami p. Romaną Abramczyk –Altmajer oraz p. Jolantą Wiśniewską uczestniczyli w wycieczce do Działdowa. (...kliknij po więcej...)

Drogi Rodzicu!

Jak pokazują badania, to Ty masz największy wpływ na podejmowanie decyzji przez Twoje dziecko. Jesteś pierwszym doradcą swojego nastolatka w różnych sprawach dnia codziennego, zatem spróbuj także wesprzeć go w wyborze szkoły ponadgimnazjalnej i zawodu.

Przede wszystkim możesz:

• zaobserwować, jakie czynności chętnie wykonuje Twoje dziecko, co je pasjonuje, zajmuje, ciekawi i rozmawiać z nim na ten temat. Są one bowiem pierwszym źródłem informacji o jego zainteresowaniach,
  • przyglądać się temu, w których zajęciach pozalekcyjnych Twoje dziecko czuje się jak przysłowiowa „ryba w wodzie”,
  • rozmawiać na temat interesujących córkę lub syna przedmiotów szkolnych. Rozmowy te mogą być dla Ciebie kopalnią wiedzy o potencjale dziecka,
  • towarzyszyć w codziennych obowiązkach – to pozwala na zaobserwowanie przejścia z dziecięcej fazy marzeń , zawodowych fantazji („Będę sławną piosenkarką albo modelką”) do krystalizacji pomysłów na siebie („Interesują mnie samochody. Wybiorę szkołę zawodową i będę mechanikiem samochodowym”),
  • motywować dziecko do szukania odpowiedzi na pytanie „Co chcę robić w życiu?”
  • przekazywać informacje o zawodach, szkołach, pracy zawodowej, często jesteś pierwszym źródłem informacji, które Twoje dziecko uważa za wiarygodne,
  • dzielić się z dzieckiem swoją wiedzą i własnymi doświadczeniami zawodowymi,
  • pomóc mu odkryć jego możliwości (zainteresowania, zdolności, umiejętności, wartości, temperament, cechy charakteru, możliwości intelektualne, stan zdrowia).

Aby mieć aktualną, rzetelną wiedzę i wiarygodną wiedzę o zawodach, warto sięgnąć do  profesjonalnych źródeł informacji zawodowej. Znajdzie się w nich opisy poszczególnych zadań zawodowych, warunków pracy w danym zawodzie oraz kompetencji, jakie są wymagane, do jego wykonywania.

Źródła informacji o zawodach:

• Informatory i przewodniki po zawodach, np. Informator o zawodach szkolnictwa zawodowego wydany przez Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej.
  • Programy  komputerowe i strony internetowe służące wyszukiwaniu informacji zawodowych i edukacyjnych, program Doradca 2000, filmy o zawodach - www.koweziu.edu.pl (Strefa ucznia), www.doradztwozawodowe.koweziu.edu.pl, www.psz.praca.gov.pl
  • Strony www szkół ponadgimnazjalnych

Źródła informacji o szkołach ponadgimnazjalnych:

Jolanta Wiśniewska – pedagog szkolny