31 MAJA 2014 - ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU

31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Tytoniu. Każdego roku WHO stara się w tym dniu zwrócić uwagę ludzi na kwestię zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych skutków palenia tytoniu. Co roku Światowa Organizacja Zdrowia koncentruje się na innym aspekcie walki z paleniem tytoniu. Tegoroczne hasło obchodów to „Podnoszenie podatków od tytoniu”. Globalna epidemia palenia tytoniu zabija prawie 6 milionów ludzi rocznie, z czego  ponad 600 000 to niepalący, którzy umierają z powodu tzw. biernego palenia. Szacuje się, że przed 2030 rokiem epidemia ta zabije ponad 8 milionów ludzi. Ponad 80% zgonów, którym można zapobiec nastąpi wśród ludzi żyjących w krajach o niskich i średnich dochodach. W Światowym Dniu Bez Tytoniu 2014 WHO i partnerzy wzywają kraje do podniesienia podatków na tytoń.

Zmniejszenie konsumpcji tytoniu, ratuje życia ludzkie.
Palenie powoduje wiele chorób przewlekłych, w tym choroby serca, ślepotę, kataraktę, miażdżycę obwodowych naczyń krwionośnych, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.
Ryzyko zawału serca u palacza jest co najmniej dwukrotnie większe niż u osoby niepalącej tej samej płci i wieku. Po roku od zaprzestania palenia ryzyko to zmniejsza się o niemal połowę. Uzależnienie od tytoniu to przewlekła choroba, wymieniona w międzynarodowej klasyfikacji chorób jako zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane paleniem.

Szanowny Rodzicu!

Narażenie na dym papierosowy może prowadzić do wystąpienia u dzieci infekcji dróg oddechowych, astmy, zapalenia ucha środkowego oraz  nowotworów (Światowa Epidemia Palenia Tytoniu-Raport WHO, 2008).
Wymuszone wdychanie dymu papierosowego może zaburzać rozwój dziecka od momentu poczęcia. Kluczowe znaczenie ma zerwanie z nałogiem palenia papierosów przed zajściem w ciążę. Zaprzestanie palenia w trakcie ciąży również zmniejsza ryzyko wystąpienia stanów patologicznych. Palenie w ciąży może doprowadzić do nagłej śmierci łóżeczkowej niemowlęcia.

Opracowała -Jolanta Wiśniewska-pedagog szkolny na podstawie materiałów
Państwowej Inspekcji Sanitarnej.