13-100 Nidzica, ul. Barke 3, tel. (89) 625 22 30, e-mail: zespol-szkol-2-nidzica@wp.pl
PROGRAM W.W.W. The World We Waste – COMENIUS 2013-2015
.. OPIS PROJEKTU.. / .. REGULAMIN UCZESTNICTWA.. / .. OŚWIADCZENIA.. / .. ANKIETA DLA RODZICÓW.. / .. ANKIETA DLA UCZNIÓW..
Zapraszamy do obejrzenia elektronicznej wersji albumu końcowego, będącego podsumownaiem projektu. Kliknij tutaj lub w miniaturkę obok.
Polecamy do obejrzenia filmy dokumentujące podsumowanie projektu:
- Warszawa, Wizyta, m. in. w TVP,
- Nidzica, Konkurs wiedzy o Unii Europejskiej,

- Nidzica, Wizyta w ratuszu,
- Napiwoda, Zajęcia w stadninie koni,
- Nidzica, Pożegnalna kolacja.
Przystanek końcowy programu Comenius w ZS nr 2
Ostatnia z zaplanowanych 6 wizyt partnerskich realizowanych w ramach 2 letniej współpracy przy realizacji projektu The World We Waste już za nami. W terminie 30.05-3.06. 2015r. jako gospodarze spotkania partnerskiego nauczyciele oraz uczniowie ZS nr 2 gościli zagranicznych partnerów z Turcji, Hiszpanii, Portugalii, Włoch i Niemiec. Spotkanie miało na celu zaprezentowanie działań zrealizowanych od ostatniej, mającej  miejsce w marcu w Hamburgu wizyty partnerskiej, jak również podsumowanie drugiego, a tym samym ostatniego roku projektu.  Pierwszym punktem wizyty było przedstawienie ułamka kultury naszego kraju, jakim była wizyta w TVP, co było niezapomnianym przeżyciem dla każdego z nas. Po powrocie do Nidzicy oraz ciepłym powitaniu w szkolnych murach nastąpiło wspólne dekorowanie  logo projektu oraz tortów w barwach krajów partnerskich jak również drużynowy Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej i jej mieszkańcach  co było doskonałym sposobem na zintegrowanie nieśmiałej jeszcze młodzieży. Oprócz obowiązkowej wizyty w Garncarskiej Wiosce będącej miejscem związanym z recyklingiem i ochroną środowiska zarówno goście jak i polscy gospodarze mieli okazję zgłębić wiedzę na temat historii stolicy naszego kraju oraz regionu. Uczestnicy projektu odwiedzili także stajnię w Napiwodzie. Zwiedzanie typowego, mazurskiego gospodarstwa, warsztaty z podkuwania konia oraz jazda wierzchem lub mazurską bryczką przy ludowej, mazurskiej muzyce w wykonaniu kapeli Berklejdy wywołało wiele uśmiechów, radości i ogrom oklasków. Uczestnicy spotkania odwiedzili również fabrykę Dekorglass w Działdowie, gdzie mieli okazję przyjrzeć  się procesowi dekoracji szkła, jak również spędzili miłe chwile w Interaktywnym Muzeum Rycerstwa ,które także mieści się w Działdowie. Wszystkich przybyłych gości oczarował najbardziej nidzicki zamek i jego tajemnicza historia z Białą Dama w tle. Wspólnie spędzony czas na długo pozostanie w pamięci, a łzy, które popłynęły podczas pożegnania, są wyrazem zawartych na długie lata przyjaźni.

Mariola Podolska-Maculewicz


Link do filmu z wizyty w nidzickim ratuszu - kliknij tutaj.
Link do prezentacji "Paper art exhibition" - kliknij tutaj.
Link do prezentacji "Glass art exhibition" - kliknij tutaj.
Link do prezentacji "Metal art exhibition" - kliknij tutaj.

Wyjazdy zagraniczne uczniów najbardziej zaangażowanych w projekt Comenius.
Barcelona, marzec/kwiecień 2014 - Martyna Jakubowska, Weronika Brzozowska, Aleksandra Kowalska.
L'Aquilla, Włochy, czerwiec 2014 - Borys Madyś, Maciej Domański.
Hamburg, Niemcy, marzec 2015 - Weronika Brzozowska, Nina Rydel, Zuzanna Sobiecka, Zuzanna Bąkowska, Alicja Kępa, Paulina Bunalska, Arkadiusz Witasik, Filip Wiśniewski i Szymon Kozicki.

Ostatnia zagraniczna wizyta Comeniusa już za nami

W dniach 22-27.03.2015r. 9 gimnazjalistów z Zespołu Szkół nr 2 w Nidzicy wraz z 3 nauczycielkami udało się do Hamburga w Niemczech, aby wziąć udział w niezapomnianym spotkaniu partnerskim projektu W.W.W. The World We Waste realizowanym w ramach programu Comenius.
Cały tydzień uczniowie mieli okazję doskonalić swoje umiejętności komunikowania się w języku angielskim co ułatwiało im uczęszczanie na zajęcia szkolne wraz z rówieśnikami u których mieszkali podczas pobytu. Uczniowie ze szkoły partnerskiej przywitali pozostałych uczestników niesamowitym koncertem wokalno-muzycznym.


Niemiecki organizator spotkania zapewnił wiele ciekawych wizyt w miejscach nie tylko związanych z recyklingiem czy ochroną środowiska, jakim była między innymi wizyta na małej, ale jakże ekologicznej wyspie, gdzie opowiedziano oraz przedstawiono nam jak z produktów wtórnych można uzyskać energię. W muzeum pracy, zarówno polscy jak i włoscy uczestnicy mieli okazję wykonać własny plakat techniką litografii, zaś muzeum czekolady było miejscem relaksu i twórczego kreowania słodkości. Każdy entuzjasta fotografii z naszej grupy mógł wykazać się swoim talentem w parku miniatur. Jednak najwięcej emocji przyniosła uczniom wizyta w parku rozrywki Döm.
Na przełomie maja i czerwca odbędzie się ostatnie z 6 zaplanowanych spotkań partnerskich podsumowujące dwuletnią pracę w projekcie, którego gospodarzem będzie Zespół Szkół nr 2. W podziękowaniu za gościnę oraz ciepłe przyjęcie tym razem nasi uczniowie będą mogli się zrewanżować goszcząc rówieśników we własnych domach.

A tak opisują pobyt nasi uczniowie:
"Wyjazd do Niemiec to było wspaniałe przeżycie. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś będę mogła wziąć udział w tego typu projekcie i nie mogę się już doczekać wizyty partnerów w Polsce." - ZS
"Wyjazd do Hamburga umożliwił mi poznanie niemieckiej kultury i tradycji. Dzięki wyjazdowi podszkoliłem swój język angielski. Każdy dzień był świetnie zorganizowany i przyniósł nowe doświadczenia. Miłym zaskoczeniem była dla mnie rodzina goszcząca." - FW
"Na wyjeździe było wspaniale. Atmosfera była genialna, a ludzie byli życzliwi i mili." - SK
"Było bardzo wesoło, wszyscy się dobrze bawili, no bo o to chodziło. Mieliśmy okazje zwiedzić najciekawsze obiekty Hamburgu, cały tydzień był świetnie zaplanowany i plusem było mieszkanie u rodzin bo mogliśmy poznać kulturę panującą w Niemczech, spróbować różnych potraw no i myślę, że taka wymiana jest świetnym sposobem na kształcenie języka." - WB
"Miejsca które zwiedziliśmy były ciekawe. Jedzenie było pyszne i zróżnicowane." - AW
"Wymiana to było coś niesamowitego, coś na co każdy czekał. Przez cały czas towarzyszył mi dobry humor i kilku nowych przyjaciół, przy których nie dało się nie płakać ze śmiechu. Mam nadzieję, że w czerwcu będzie tak samo, a może nawet i lepiej. Wszystko co zobaczyłam lub spróbowałam na zawsze zostanie w mojej pamięci. Zwłaszcza niesamowity przejazd rollercoasterem przez który omal nie umarłam :-) Mogę powiedzieć tylko jedno. Dziękuje wszystkim za tak miły czas." - NR
Polecamy do obejrzenia prezentację pt. "10 Golden Rules of Recycling".

Konkurs fotograficzny Comenius

We wrześniu 2014 r. w ramach realizacji programu W.W.W. The World We Waste w Zespole Szkół Nr 2 odbył się konkurs fotograficzny zatytułowany “Recykling w moim obiektywie”. Do organizatorów konkursu napłynęło wiele zdjęć wykonanych przez młodych fotografów amatorów. Najciekawszych 6 (...KLIKNIJ TUTAJ...) zostało zaprezentowane zostało na wystawie w partnerskiej szkole w Portugalii. Spośród tychże prac, 10 października jury  wyłoniło zwycięskie zdjęcie, wykonane przez uczennicę klasy VI B Weronikę Madyś. Jako nagrodę zwyciężczyni konkursu otrzymała cyfrowy aparat fotograficzny wraz z kartą graficzną.

Iwona Nasiadka

Portugalia z Comeniusem w Zespole Szkół Nr 2

Czwarta z zaplanowanych 6 wizyt partnerskich właśnie się zakończyła. Wizyta “robocza” przebiegła pod hasłem “Podsumowanie I roku realizacji oraz planowanie aktywności na drugi rok działalności projektu”. Tym razem do malowniczo położonej na brzegiem oceanu atlantyckiego miejscowości Povoa de Varzim poleciały koordynator projektu Mariola Podolska-Maculewicz oraz nauczycielka języka angielskiego Iwona Nasiadka.
Jak podczas poprzednich wizyt tak teraz, oprócz wytężonej pracy związanej z organizacją działań zaplanowanych do realizacji, portugalscy partnerzy przedstawili miejsca związane z historią i kulturą rejonu, który zamieszkują. Organizatorzy spotkania zaprezentowali ekologiczną uprawę owoców i warzyw z wykorzystaniem surowców naturalnych, jakimi są algi morskie; przybliżyli proces przetwarzania ryb, produkcji dywanów, a co najważniejsze, proces produkcji słynnego na całym świecie wina Porto.
Kolejna wizyta partnerska, która odbędzie się w Hamburgu (marzec 2015r.) będzie dla uczniów Zespołu Szkół Nr 2, będących uczestnikami projektu, nowym doświadczeniem, ponieważ tym razem będą oni gościć u rodzin swoich niemieckich koleżanek i kolegów.
Mariola Podolska-Maculewicz
Podsumowań nadszedł czas…
Koniec roku szkolnego to czas intensywnej pracy zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. Wszyscy uczniowie właśnie wybierają cel swoich wakacyjnych podróży. Pierwszy rok trwania projektu „W.W.W. The World We Waste”  realizowanego w ramach programu Comenius upłynął błyskawicznie. Co udało się nam osiągnąć? Dzięki nawiązanej współpracy uczniowie z Zespołu Szkół Nr 2 mogą współpracować z rówieśnikami ze szkół partnerskich w Turcji, (Aksaray), Hiszpanii, (Barcelona), Portugalii (Povoa de Varzim), Niemczech (Hamburg) i Włoszech (L’Aquila) wymieniając się pomysłami i doświadczeniami podczas realizacji zadań projektowych. Wykonując liczne prezentacje uczniowie pogłębili swoją wiedzę na temat recyklingu, ochrony środowiska oraz historii i kultury krajów będących partnerami w projekcie doskonaląc przy tym umiejętność posługiwania się językiem angielskim. Zdobyte informacje pomogły w wykonaniu wielu prezentacji multimedialnych, plakatów, gazetek ściennych oraz wystawy sztuki z materiałów wtórnych. Nauczyciele ze wszystkich krajów stworzyli stronę internetową projektu (www.theworldwewaste.com), na której można obejrzeć wszystko, co zostało do tej pory zrealizowane.
Zwieńczeniem całego roku pracy było przygotowane spotkanie podsumowujące działalność w trakcie całego roku szkolnego połączone z prezentacjami z wyjazdów zagranicznych. Miejmy nadzieję, że jest to dobra motywacja dla uczniów do dalszej aktywnej pracy w projekcie w kolejnym roku szkolnym.
Mariola Podolska-Maculewicz
Z Comeniusem we Włoszech     
Ostatnia z zaplanowanych na ten rok szkolny wizyta w ramach programu Comenius – projekt  „The World We Waste” właśnie dobiegła końca. Uroki na nowo budzącego się do życia włoskiego miasta L’Aquila poznali uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Nr 2 w Nidzicy. Doświadczeni w 2009 roku trzęsieniem ziemi mieszkańcy L’Aquila dumnie prezentowali zarówno swoją tymczasową szkołę jak i powoli odbudowujące się miasto. Podzielili się również doświadczeniami w zakresie recyklingu (relacja nagrana przez lokalną telewizję dostępna jest na youtube). Doskonale rozbudowany i prężnie działający system pozwolił władzom i mieszkańcom uporać się z segregacją, przetwarzaniem i porządkowaniem pozostałości po tragicznym wydarzeniu. Gospodarze spotkania zorganizowali też wizytę w Instytucie Badań Jądrowych, gdzie uchylono nam rąbka tajemnicy na temat aktualnie prowadzonych doświadczeń z zakresu antymaterii. Wzięliśmy również udział w dwóch oficjalnych spotkaniach. Na jednym z nich Burmistrz miasta przedstawił wizję ‘nowej’, dbającej o środowisko i równej dla wszystkich według prawa L’Aquili, na kolejnym zaś władze oświatowe wskazywały na znaczenie realizowanego projektu dla całej społeczności.


Wizyta ta była dla wszystkich krajów partnerskich nie tylko okazją do wymiany doświadczeń. Pogoda ducha mieszkańców L’Aquili i życie według maksymy Horacego ‘carpe diem’ udzieliła się nam wszystkim. Nikt przecież nie wie co przyniesie nam jutro więc cieszmy się tym, co daje nam dzień dzisiejszy. Url do strony: https://www.youtube.com/watch?v=iPAo4MhnBs0&feature=share
Iwona Nasiadka
Barcelona z Comeniusem śladami Gaudiego
To już druga wizyta partnerska programu Comenius na którą wybrali się uczestnicy projektu „W.W.W. The World We Waste” realizowanego w Zespole Szkół nr 2. Tym razem piękno Barcelony mogły podziwiać nie tylko nauczycielki, ale również najbardziej zaangażowane uczennice, dla których to wyjazd ten był nagrodą za ogromny wkład pracy w realizowane zadania projektowe. Poza odwiedzeniem miejsc związanych z recyklingiem i ochroną środowiska, gdzie dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy oraz poznaliśmy inne sposoby przetwarzania odpadów, nie zabrakło czasu na odkrywanie piękna Barcelony. Hiszpańscy gospodarze spotkania poprowadzili nas śladami genialnego architekta Antonio Gaudiego, który pozostawił po sobie świątynię Sagrada Familia, Park Guell czy La Pedrera – budynek przypominający wyglądem kamieniołom, które to właśnie  miejsca mieliśmy okazję podziwiać. Podczas wizyty całe dnie spędzaliśmy z partnerami z innych krajów, a dzięki nowo zawartym znajomościom nasi uczniowie mieli okazję doskonalić swoją znajomość języka angielskiego podczas codziennych wspólnych i ciekawych zajęć. Bogatsi o nowe doświadczenia, z żalem żegnaliśmy słoneczną Hiszpanię z nadzieję, że  nawiązane przez nasze uczennice znajomości uda się podtrzymać. Z niecierpliwością czekamy wszyscy na kolejne spotkanie, które tym razem odbędzie się we Włoszech.
Mariola Podolska-Maculewicz

Kolejnym projektem realizowanym przez naszą szkołę w ramach programu COMENIUS jest W.W.W. The World We Waste. Jest to projekt ekologiczny, ściśle związany z recyklingiem i ochroną środowiska. Celem projektu jest podniesienie świadomości ekologicznej zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli oraz rodziców, poznanie kultur oraz tradycji panujących w krajach partnerskich jak również rozwinięcie języka angielskiego
Projekt realizowany jest w 6 szkołach w: Polsce (Zespół Szkół nr 2 w Nidzicy), Turcji (Aksaray Bilim ve Saray Merkezi), Hiszpanii (Escuola Taxonera Escuola Taxonera), Portugalii (Escola Secundaria Eca de Queiros), Włoszech (Scuola statale „Mariele Ventre”) oraz Niemczech (Albert-Schweitzer-Gymnasium). Kwota przyznanego dofinansowania wynosi 20 000 €.
W.W.W. The World We Waste is the second Comenius project conducted in our school. It’s a typically ecological project strictly connected with recycling and protection of the environment. The aim of the project is to increase in students, their parents and teachers awareness of importance of environment, get to know cultures and traditions of partner countries as well as to develop English language learning.
The project is conducted by 6 partner schools from: Poland (Zespół Szkół nr 2 in Nidzica), Turkey (Aksaray Bilim ve Saray Merkezi), Spain (Escuola TaxoneraEscuola Taxonera), Portugal (Escola Secundaria Eca de Queiros), Italy (Scuola statale „Mariele Ventre”) and Germany (Albert-schweitzer-Gymnasium). Total financial cost funded by the European Union was 20 000 €.
Wszystkie działania (prezentacje pracy wszystkich uczestników projektu) realizowane w ramach projektu W.W.W. The World We Waste znajdują się na międzynarodowej stronie rojektu www.theworldwewaste.com do odwiedzania, której zachęcamy. Można tam znaleźć działania wszystkich krajów partnerskich.

Comenius i recykling w miejscach publicznych.

Miniony tydzień uczniowie, będący uczestnikami programu Comenius realizowanego w Zespole Szkół nr 2 w Nidzicy, spędzili odwiedzając wraz z opiekunami p. L. Trabczys, J. Bąkowska, I. Bober, K. Piotrkowską oraz J. Wiśniewską miejsca publiczne w naszym mieście. Ich zadaniem, związanym z realizacją projektu „W.W.W. The World We Waste” było zapoznanie się z procedurami oraz sposobami recyklingu i procesem przetwarzania odpadów.
Uczniowie odwiedzili sklep spożywczo-przemysłowy „Gama”, fabrykę mebli tapicerowanych GHG, aptekę „Słoneczną”, przychodnię lekarzy rodzinnych „Medyk” oraz gabinet pielęgniarki szkolnej.
Kolejnym etapem będzie przygotowanie prezentacji multimedialnych w języku angielskim zatytułowanych „Recykling w miejscach publicznych”. Serdeczne podziękowania składamy wszystkim, którzy umożliwili naszym uczniom odwiedzenie wyżej wymienionych miejsc.

Mariola Podolska-Maculewicz
Katarzyna Piotrkowska