ŚWIETLICA - OFERTA ZAJĘĆ

Nasza świetlica to miejsce, w którym uczniowie spędzają czas w miłej i przyjaznej atmosferze.W postępowaniu wobec uczniów  kierujemy się następującymi zasadami:  życzliwością, zainteresowaniem sprawami uczniów, poszanowaniem  godności, otwartością  i wzajemnym szacunkiem.
Opieką świetlicy objęci są uczniowie dowożeni i dojeżdżający oraz uczniowie miejscowi oczekujący na zajęcia  i po zajęciach lekcyjnych. Oferta zajęć świetlicowych skierowana jest również do uczniów chcących włączyć się w organizowane zajęcia, imprezy i konkursy.
Głównym celem działalności świetlicy jest zapewnienie dzieciom właściwej opieki i bezpieczeństwa podczas pobytu w niej a także:
 -   zapewnienie odpowiednich warunków do nauki własnej,
 -   organizowanie  pomocy dla uczniów , którzy nie radzą sobie z opanowaniem materiału programowego,
-  prowadzenie zajęć wyrównawczych mających na celu uzyskiwanie przez uczniów lepszych wyników w nauce,
-organizowanie zajęć terapeutycznych i profilaktycznych  celem korygowania niewłaściwych  zachowań  oraz wspieranie rozwoju psychicznego i emocjonalnego,
-    rozwijanie zainteresowań  i uzdolnień dzieci poprzez organizowanie zajęć plastycznych, technicznych, małych form teatralnych itp.
  -  wyrabianie umiejętności nawiązywania prawidłowych kontaktów z rówieśnikami w czasie wolnym, samodzielności w podejmowaniu i realizacji różnorodnych zadań,
  - kształtowanie nawyków kultury życia codziennego, higieny i czystości
  -  organizowanie zajęć i gier sportowych mających na celu prawidłowy rozwój fizyczny uczniów,
 -  zachęcanie uczniów  do udziału w różnych konkursach, akcjach i  imprezach okolicznościowych.

Ponadto świetlica koordynuje  akcję dożywiania w szkole poprzez współpracę z Miejskim i Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej , ogólnopolską akcję „Mleko w szkole” oraz „Owoce w szkole”.

PROGRAM "SZKLANKA MLEKA"
Celem programu "Szklanka mleka" jest kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych poprzez promowanie spożycia mleka i przetworów mlecznych u dzieci. Za program odpowiedzialna jest Agencja Rynku Rolnego.
Programem tym objęci sa wszyscy uczniowie szkoły podstawowej, a także dzieci z oddziału przedszkolnego.

PROGRAM "OWOCE W SZKOLE"
Program "Owoce w szkole" skierowany jest do uczniów klas I-III szkół podstawowych. Głównym celem programu jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym realizowane w szkołach podstawowych.
Dzieciom uczestniczącym w programie udostępnia się:

• świeże owoce (jabłka, gruszki),
  • świeże warzywa (marchew, papryka słodka, rzodkiewki),
  • soki owocowe, warzywne oraz owocowo – warzywne.