Zespół Szkół nr 2 w Nidzicy, 13-100 Nidzica, ul. Barke 3, tel. (89) 625 22 30, e-mail: zs2@nidzica.pl

Spotkanie z pracownikiem Archiwum Państwowego w Nidzicy Panem Hubertem Domańskim.
     Czwartego maja świętowałby swoje siedemdziesiąte szóste urodziny. Uznany i nagradzany polski poeta podejmujący tematykę w swoich utworach mazurską. Urodził się w Dobrzyniu koło Nidzicy. Erwin Kruk nie był człowiekiem jednej funkcji. Pracował jako poeta i senator w latach 1989-1991.
     Już jako dziecko przeżył bolesną stratę. Spowodowaną śmiercią swoich rodziców Erwinem Krukiem oraz jego braćmi Wernerem i Ryszardem opiekowała się babcia Augusta Strach mieszkająca we wsi Elgnówko.  W czasie kwiecistej wiosny 1956 roku trafił do domu dziecka, gdzie uczęszczał do szkoły zawodowej praktykując zawód ślusarza wagonowego. Od najmłodszych lat czuł powołanie do literatury. W następnych latach rozpoczął edukację w Liceum Ogólnokształcącym w Olsztynku. Później studiował polonistykę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obronił pracę magisterską, był przewodniczącym w redakcji literackiej studenckiego radia, współzałożył grupę poetycką ,,Kadyk". Po skończeniu studiów osiadł w Olsztynie, gdzie zamieszkał ze swoją małżonką Swietłaną Naumnik w pokoju na Anielskiej Górce i rozpoczął pracę jako dziennikarz w aktualnej ,,Gazecie Olsztyńskiej" (dawniej ,,Głos Olsztyński").
    Erwin Kruk był członkiem Związku Literatów Polskich oraz Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Należał do Zarządu Regionu oraz ,,Solidarności''.  Uczestniczył w Kongresie Kultury Polskiej. Nazywany jest Ostatnim Prusem Rzeczpospolitej, a także Strażnikiem Mazurskiego Dziedzictwa.
Jego najważniejsze dzieła:

Erwin Kruk odszedł 31 marca 2017 roku.  Zakończył życie jako zdobywca wielu nagród i odznaczeń.

Opracowali: Dominika Cendrowska i Mikołaj Sieciński