SEKCJA KOSZYKÓWKI - HISTORIA

..................................................................................................................................................

Jak się zaczęło:
15.01.2009 roku w Sali gimnastycznej Zespołu Szkół nr 2 w Nidzicy, Stanisław Koziński- twórca nidzickiej szkoły koszykówki, rozpoczął zajęcia  z grupą uczennic 3 klasy szkoły podstawowej.
Trener Koziński był już wtedy na sportowej emeryturze, z której „ściągnęła” go córka Weronika Płatek prosząc, aby podjął się trenowania  dziewczynek z 3 klasy, wśród których była jego wnuczka i bardzo chciała grać w koszykówkę. Po dwóch tygodniach od rozmowy odbył się pierwszy trening. W tym okresie odbywały się zajęcia w środy i czwartki o godzinie 16 w Sali gimnastycznej w szkole. Ówczesny skład:
  1. Magdalena Autuch- nr 4
  2. Paulina Borowa- nr 5
  3. Wioletta Łubińska- nr 6
  4. Partycja Maciąg- nr 7
  5. Klaudia Matuszyńska- nr 8
  6. Dominika Zalewska- nr 9
  7. Zuzanna Muzyczuk- nr 10
  8. Natalia Baranowska- nr 11
  9. Kinga Soboń- nr 12
  10. Paulina Pusz- nr 13
  11. Ewa Glinka-nr 14
  12.  Kamila Płatek- nr 15
  13.  Patkowska Aneta- nr 16
Trener- Stanisław Koziński, aAsystent trenera- Weronika Płatek W 2010 roku dołączyły do składu:
  1. Zuzanna Kaniecka- nr 11
  2. Nina Rydel
  3. Aleksandra Kowalska
W 2011 r. o młodej, ambitnej, odnoszącej pierwsze sukcesy drużynie dziewcząt dowiedzieli się trenerzy koszykówki Koszykarskiego Klubu Sportowego w Olsztynie i zaproponowali współpracę dającą możliwość grania w jednej z najlepszych Lig Koszykówki w Polsce- Lidze Pomorskiej, a co za tym idzie ogromną szansę rozwoju i osiągnięcia sukcesu.
Nasze koszykarki rozpoczęły grę w Lidze. Pierwszy rok nie dał awansu do strefy Centralnej, czyli Ćwierćfinałów Mistrzostw Polski Młodziczek, ale dziewczęta ograły się, poczyniły duże postępy, nabrały pewności siebie- zwłaszcza, że walczyły z koleżankami rok starszymi od siebie.
W roku 2012 skład opuściły Nina Rydel oraz Klaudia Matuszyńska, które nie chciały dalej trenować.
Ten rok obfitował w sukcesy- rozbijają na parkiecie lidera Ligii Pomorskiej VBK GTK, aby w efekcie dostać się do Półfinałów Mistrzostw Polski Młodziczek.
Ten sezon okazał się bardzo ciężki i długi, trwał od października aż do czerwca, ale jednocześnie wspaniały pod względem sportowym. Po raz pierwszy w historii Nidzicy tak młode koszykarki- Młodziczki 99 zaszły tak daleko-osiągnęły sukces:

VIII MIEJSCE W POLSCE Kobiet U-14 w Sierakowicach, pokonując takie kluby jak chociażby Wisłę Kraków, MUKS Poznań,  wicemistrzynie Polski 2011/2012-drużynę UKS Trójka OSiR Żyrardów i brązowe medalistki 2011/2012- drużynę  MLKS Rzeszów.

Do Ćwierćfinałów Mistrzostw Polski Kobiet U-14 z rozgrywek ligowych z całej Polski zakwalifikowało się 32 najlepsze drużyny, do Półfinałów Mistrzostw Polski już tylko 16.

Ponadto nasze dziewczęta zajęły 9 miejsce w Mistrzostwach Polski Szkół Gimnazjalnych w Radomiu, pomimo tego, że były najmłodsze a różnica wieku to 2 lata.
Poniżej przytoczymy tylko wybrane tytuły, jakie ukazały się w mediach w związku z grą naszych dziewcząt:

„ Ambitne koszykarki z Nidzicy występujące  pod firmą KKS Olsztyn w finałowym turnieju Mistrzostw Polski młodziczek U-14 zajęły ósme miejsce, ale nawet nam przez myśl nie przeszło by ten wynik uznać jako porażkę. Tego czego już dokonały w tym sezonie nikt im nie odbierze. Przez wiele tygodni podopieczne trenera Stanisława Kozińskiego dostarczały nam wzruszających chwil, byliśmy dumni, że mamy tak zdolne i ambitne koszykarki. Przegrana w sobotę z GTK Gdynia 50:68 nie zmienia tej opinii. Oby tylko te zawodniczki nadal rozwijały swe umiejętności."
Nie byłoby to wszystko możliwe gdyby ogromny wysiłek dziewcząt, trenera ale również rodzin, rodziców,  dziadków, którzy od samego początku powstania drużyny biorą czynny udział w „ Życiu” drużyny- mobilizują, pomagają, po prostu są tworząc wspaniały Klub- nazywany przez Trenera KOR- Klub Oszalałego Rodzica. Trzeba powiedzie o tym, że dla dziewcząt koszykówka to nie tylko gra- ale wielka pasja.
W roku 2013  zawiesiły grę- niestety do dnia dzisiejszego: Wioletta Łubińska- z powodu kontuzji, oraz Patrycja Maciąg.
Można powiedzieć, że o Nidzicy w środowisku koszykarskim mówi się w całej Polsce.